Nakładanie pasty termoprzewodzącej - najlepsza metoda

Wprowadzenie

Żadna powierzchnia stworzona przez człowieka nie jest idealnie gładka, a mikro odstępy między procesorem i radiatorem są zazwyczaj wystarczająco duże, aby mieć negatywny wpływ na chłodzenie. By temu zaradzić, stosuje się pastę termoprzewodzącą, jednak nie przewodzi one ciepła tak jak metal. Ważne jest, by użyć jej jak najmniej. Jak jednak nałożyć pastę tak, by uzyskać najwyższą wydajność?

Najlepsza technika aplikowania pasty termoprzewodzącej jest czymś, o czym często dyskutuje się w Internecie, dlatego w tym artykule chcemy wykonać nasze własne badania w celu znalezienia najlepszej metody jej stosowania. Po pierwsze, zobaczymy jak każda technika rozprowadza pastę na procesorze, a następnie sprawdzimy każdą z nich w kompletnym systemie komputerowym, aby zbadać, która ma najlepszą wydajność cieplną.

Temperatury procesora były rejestrowane przy pomocy CoreTemp i Speedfan, z temperaturą odnotowaną jako średnia czterech rdzeni. Zostawiliśmy system na biegu jałowym na co najmniej 45 minut przed rejestrowaniem temperatur w trakcie biegu jałowego, a w celu osiągnięcia przez system pełnego obciążenia - uruchomiliśmy zarówno Prime95, jak i Furmark. Dynamiczne zmienianie obrotów wentylatora zostało wyłączony w płycie głównej, ponieważ jesteśmy zainteresowani głównie rozbieżnościami temperatury pomiędzy wszystkimi technikami aplikacji i nie chcemy, aby dławienie wentylatora wpływało na nasze wyniki.


Korzystamy z wbudowanego kontrolera wideo, aby jeszcze trochę dodatkowo obciążyć procesor, co powinno uwypuklić jakiekolwiek różnice temperatury. Zamiast obudowy zastosowano odkrytą (z dostępem do powietrza) platformę testową, gdyż powinno to umożliwić otrzymanie bardziej spójnych wyników.

Każda z tych technik (prawdopodobnie poza szczęśliwą twarzą) ma jakieś zalety. Pojedyncza kropka lub linia powinny mieć mało pęcherzyków powietrza, ale zapewne nie pokryją całego procesora. Z kolei wzór spiralny prawdopodobnie pokryje cały procesor, ale może mieć jakieś pęcherzyki. By się dowiedzieć, przyjrzyjmy się jak każda technika wyglądała po zamontowaniu naszego zastępczego radiatora wykonanego z pleksi.

 

Analiza opisowa

Pierwsze na co należy wskazać jest to, że pojedyncza kropa i linia prawie nie miały pęcherzyków powietrza, ale nie rozprowadziły się po całym procesorze. Nawet podwojenie wielkości kropki nadal nie pokryło go całego, jako że większość dodatkowej ilości pasty termoprzewodzącej po prostu wypływała po bokach. Użycie trzech linii zamiast jednej pomogło w kryciu, ale skutkowało liczniejszymi pęcherzykami.

Tak nierówne, jak i gładkie naniesienie pasty termoprzewodzącej na procesor miało świetne krycie, ale w efekcie pojawiło się kilka małych pęcherzyków powietrza. Są one malutkie w porównaniu do kształtu spiralnego i okrągłego oraz prawdopodobnie będą miały minimalny wpływ na wydajność, lecz niewątpliwie są obecne. Naniesienie pasty termoprzewodzącej w sposób idealny, powinno skutkować mniejszą ilością pęcherzyków, ale - z naszego doświadczenia - jest to niemożliwe, aby było ono perfekcyjne.

Co zaskakujące, kształt litery "X" dał najlepsze ogólne rozprowadzenie ze świetnym kryciem i bardzo małą ilością pęcherzyków powietrza. Trochę nas to zdziwiło, ale to naprawdę ma sens, jeśli się nad tym zastanowisz. Kształt ten pozwala paście rozprowadzić się równomiernie po procesorze, a ponieważ jest rozprowadzana odwrotnie, pomaga on zapobiec uwięzieniu korków powietrza.

Niestety, uśmiechnięta twarz nie miała dobrego krycia i skutkowała kilkoma względnie dużymi pęcherzykami powietrza. Ale największym czynnikiem każdej techniki jest to, jak dobrze dana rzeczywiście chłodzi procesor, więc przyjrzyjmy się wynikom naszych badań cieplnych:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.